How much do you spend on food per month, per person?

Questions on how we spend our money and our time - consumer goods and services, home and vehicle, leisure and recreational activities
JDP
Posts: 39
Joined: Wed Mar 15, 2017 10:39 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by JDP » Thu Jan 04, 2018 1:53 pm

Approximately $200 groceries and $100 eating out, so $300 per person. I would like to lower this by $25-50.

michaeljc70
Posts: 6062
Joined: Thu Oct 15, 2015 3:53 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by michaeljc70 » Thu Jan 04, 2018 2:07 pm

hoops777 wrote:
Fri Dec 22, 2017 6:13 pm
SuperGrafx wrote:
Fri Dec 22, 2017 2:38 pm
stoptothink wrote:
Fri Dec 22, 2017 1:10 pm
and there isn't a single food product we regularly purchase that is cheaper at Costco. You can postulate about supposed quality of the food, but I have noticed zero difference and in many cases we are talking about the exact same product. I am borderline obsessive about things like this and did a pretty extensive comparo 3yrs ago which concluded with dropping my Costco membership and I've since gotten a few other people to do the math and give up Costco as well. I've lived in 4 other metropolitan areas over the past 15yrs, so I am quite aware that this isn't the case in other areas.
Quoted for truth.

The majority of this site is dead set in their assessment that Costco is, by default, the only source for good quality products and prices.

That is rarely the case.
Good to see others out there who sharing this observation.
There are many who are very enthusiastic about Costco for a lot of reasons.I have never seen anyone say Costco is the ONLY source for quality and prices.To many,Costco is the best source,which is quite different than whatever it is you are talking about.Whether you like or dislike Costco,the fact is it offers some of the best prices on quality products and is pretty hard to beat as a one stop shop in most areas.My wife and I are pro Costco as much as anybody,but we also shop at several other grocery stores.
I have no doubt that most food items you can get for less money than Costco if you really shop around. A lot of people don't want to shop that way and run to 6 different stores buying what is cheapest at each. Some people want x this week whereas others will skip x if it isn't on sale. I'd be surprised if everything was cheaper at every other store than Costco. That is certainly not the case where I live and there are a lot of grocery shopping options.

User avatar
snackdog
Posts: 839
Joined: Wed Nov 12, 2014 4:57 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by snackdog » Sat Apr 20, 2019 8:00 am

I'm impressed with how little people spend. We shop at the cheapest place we can find and buy basic meat and veg, not much processed food. Somehow we manage to spend $300/month/person on groceries (including pet food) which is around national average. We spend about the same on restaurants. :shock:

shell921
Posts: 356
Joined: Fri Jul 06, 2018 5:13 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by shell921 » Sat Apr 20, 2019 12:42 pm

I spend between $300-$400 on food for myself each month. Dining out Is not included in this amount.

User avatar
Tycoon
Posts: 1500
Joined: Wed Mar 28, 2012 7:06 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Tycoon » Sat Apr 20, 2019 12:52 pm

Tycoon wrote:
Sun Dec 17, 2017 8:23 am
I'm scared to look.
I looked. Over $275 per week.

We spend more on Kiwifruit than some of you spend on food all month. I knew I shouldn't have looked.
Emotionless, prognostication free investing. Ignoring the noise and economists since 1979. How consistantly wrong do predictions have to be before the faithful learn?

MarkerFM
Posts: 192
Joined: Fri Nov 30, 2018 4:18 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by MarkerFM » Sat Apr 20, 2019 1:08 pm

Tycoon wrote:
Sat Apr 20, 2019 12:52 pm
Tycoon wrote:
Sun Dec 17, 2017 8:23 am
I'm scared to look.
I looked. Over $275 per week.

We spend more on Kiwifruit than some of you spend on food all month. I knew I shouldn't have looked.
Ha, same here. Two people, $550/mo each on food in 2018. Includes a bit of household supplies, but not much. Additional $480/mo each eating out. Although some of this is when we are treating others, all our meals out when we travel are charged to travel, not this category.

CoastalWinds
Posts: 717
Joined: Sat Apr 06, 2019 8:28 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by CoastalWinds » Sat Apr 20, 2019 1:20 pm

dwickenh wrote:
Sat Dec 16, 2017 8:56 pm
2 adults, 300 each for total food of 600.00 per month counts Margarita Mix and some Stella.
Stella! 🤘

CoastalWinds
Posts: 717
Joined: Sat Apr 06, 2019 8:28 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by CoastalWinds » Sat Apr 20, 2019 1:22 pm

Two adults, average monthly bill is $400 or $200 per person. This includes food, booze, and household goods.

Joeko
Posts: 24
Joined: Sat Jun 10, 2017 8:29 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Joeko » Sat Apr 20, 2019 1:40 pm

About 350/ person including household items. Less that 25 / person on dining out, autoimmune issues. Have to be careful eating out so mostly eat at home.

User avatar
munemaker
Posts: 4147
Joined: Sat Jan 18, 2014 6:14 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by munemaker » Sat Apr 20, 2019 8:36 pm

For a retired couple during 1Q/2019:

Dining out: $150/ person / month
Groceries: $150 / person / month

PS: Seemed low compared to others so I ran the numbers for all of 2018:

Dining Out: $170/month
Groceries: $220/month

We stock up on items that are on sale, so our grocery expenses are irregular.
Last edited by munemaker on Sat Apr 20, 2019 8:47 pm, edited 1 time in total.

pdavi21
Posts: 1296
Joined: Sat Jan 30, 2016 4:04 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by pdavi21 » Sat Apr 20, 2019 8:40 pm

60 per month per person.
"We spend a great deal of time studying history, which, let's face it, is mostly the history of stupidity." -Stephen Hawking

User avatar
peetsperk
Posts: 215
Joined: Wed Feb 04, 2015 4:02 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by peetsperk » Sat Apr 20, 2019 8:47 pm

Our monthly food budget is $525 for two so that's $262.50 per person.

HawkeyePierce
Posts: 862
Joined: Tue Mar 05, 2019 10:29 pm
Location: Colorado

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by HawkeyePierce » Sat Apr 20, 2019 9:05 pm

Year to date, I've spent $1,294 on groceries (though this also includes household items like paper towels and laundry detergent). I'm single so that's all for me.

I've spent $443 on restaurants and $88 at coffee shops.

That's about $361 per month on groceries. Given that breakfast and lunch are provided at work every day, and assuming that 25% of that went towards non-food items at the grocery store, that comes out to roughly $7.50 a meal. I buy mostly organic and eat a low-carb diet so this makes sense.

I also tend to shop at a slightly more expensive store (not quite Whole Foods prices but elevated). I could definitely save if I was willing to drive over to Trader Joe's but the store I go to is across the street from my apartment. Worth it since I find driving frustrating and the walk is healthy.

zeal
Posts: 199
Joined: Tue Dec 11, 2018 4:28 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by zeal » Sun Apr 21, 2019 7:01 am

For my wife and me it’s usually around $700/month. We eat out about once a week (included in the $700) and do all of our household shopping at Walmart, so this number includes non-food items like toilet paper, personal hygiene products, wiper blades, light bulbs... if I had to guess, food probably averages more like $500-600/month.

When I was single and broke (about 7 years ago) I paid way more attention to budgeting and spent only $60/month on food. I ate the same thing every day, every meal, and if there was an event with free food (college) I would always go and stuff myself almost to bursting. I’d have scrambled eggs and a glass of milk every breakfast, alternate among a PB&J/tuna salad/chicken salad sandwich with a glass of water for lunch, and whatever I could find for dinner—I always tried to get some fresh vegetables as priority #1. I budgeted $15/week on food: $6/week on my breakfast & lunch staples (milk $3, whole wheat bread $2, eggs $1), $6/week on whatever veggies looked good or whatever was on sale, and the remaining $3/week went into a jar that I’d empty to restock on bulk items (peanut butter, jelly, canned tuna/chicken, and mayonnaise—usually once every couple months for these).

I could probably still do it today... but we don’t have a major need to budget right now and I still make healthy choices. Also, my wife likes variety in our fridge and likes to eat out at least once per week—and I like a happy wife, so $700/month it is.

Edit to add: it may help to know that we are small people: I’m only 150 lbs and wife is around 100, so the amount we spend on food is probably affected by that. I have about 5 lbs I could do without (she’s in good shape) so I could probably cut out another $25-50/month realistically.

Mr.BB
Posts: 1081
Joined: Sun May 08, 2016 10:10 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Mr.BB » Sun Apr 21, 2019 8:11 am

YTD - 2 of us = $450 a month
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."

Mr.BB
Posts: 1081
Joined: Sun May 08, 2016 10:10 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Mr.BB » Sun Apr 21, 2019 8:14 am

For 2019
Groceries YTD - 2 of us = $450 per month
Restaurants YTD - 2 of us = $315 per month

This does not include money spent on vacations this year.
Last edited by Mr.BB on Sun Apr 21, 2019 9:38 am, edited 1 time in total.
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."

stoptothink
Posts: 6791
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:53 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by stoptothink » Sun Apr 21, 2019 9:14 am

~$60-$75/month per person for a family of 4. We are not small people, I'm 6'1 ~200 and the wife is 5'8" 125, and we're both competitive athletes. Growing 7 and 4yr olds. We don't eat out ever and I've got grocery shopping down to a science.

User avatar
RickBoglehead
Posts: 5608
Joined: Wed Feb 14, 2018 9:10 am
Location: In a house

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by RickBoglehead » Sun Apr 21, 2019 9:28 am

Old thread, but I'll jump in, because I know the answer exactly as we track expenses in Quicken, even separating out Groceries-food from Groceries-nonfood. Restaurants aren't in the numbers either, we dine out infrequently. Vacation food is also not included.

2017 monthly pp food - $114.58
2018 monthly pp food - $118.88
2019 monthly pp food through 4/20/19 - $121.29

Family of 2.
Avid user of forums on variety of interests-financial, home brewing, F-150, PHEV, home repair, etc. Enjoy learning & passing on knowledge. It's PRINCIPAL, not PRINCIPLE. I ADVISE you to seek ADVICE.

LFKB
Posts: 593
Joined: Mon Dec 24, 2012 7:06 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by LFKB » Sun Apr 21, 2019 9:41 am

We spend about $1k per week for two of us, so about $500 person

Godot
Posts: 274
Joined: Fri Jun 08, 2018 3:44 pm
Location: Little Beirut

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Godot » Sun Apr 21, 2019 10:01 am

pdavi21 wrote:
Sat Apr 20, 2019 8:40 pm
60 per month per person.
This is impressive. What do you eat?
Estragon: I can't go on like this. | Vladimir: That's what you think. | ― Samuel Beckett, Waiting for Godot

Bacchus01
Posts: 3182
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:35 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Bacchus01 » Sun Apr 21, 2019 10:10 am

About $350/mo per person. This includes dining out, school lunches, and groceries. Groceries can include things like toiletries, paper products, cleaning supplies, etc. though, so that inflates it a little.

Bacchus01
Posts: 3182
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:35 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Bacchus01 » Sun Apr 21, 2019 10:10 am

LFKB wrote:
Sun Apr 21, 2019 9:41 am
We spend about $1k per week for two of us, so about $500 person
A WEEK?

nimo956
Posts: 766
Joined: Mon Feb 15, 2010 6:07 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by nimo956 » Sun Apr 21, 2019 10:20 am

$250-$300 per person, 2 people, NYC metro area, groceries + eating out
50% VTI / 50% VXUS

User avatar
RickBoglehead
Posts: 5608
Joined: Wed Feb 14, 2018 9:10 am
Location: In a house

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by RickBoglehead » Sun Apr 21, 2019 10:23 am

LFKB wrote:
Sun Apr 21, 2019 9:41 am
We spend about $1k per week for two of us, so about $500 person
So, to conform to the OP's question, you are spending $2,000 per person per month. :shock:
Avid user of forums on variety of interests-financial, home brewing, F-150, PHEV, home repair, etc. Enjoy learning & passing on knowledge. It's PRINCIPAL, not PRINCIPLE. I ADVISE you to seek ADVICE.

pdavi21
Posts: 1296
Joined: Sat Jan 30, 2016 4:04 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by pdavi21 » Sun Apr 21, 2019 10:54 am

Godot wrote:
Sun Apr 21, 2019 10:01 am
pdavi21 wrote:
Sat Apr 20, 2019 8:40 pm
60 per month per person.
This is impressive. What do you eat?
Mostly non-organic complex carbohydrates like brown rice, whole grain pasta, and whole grain bread. Lower meat, more milk, PB, and eggs. We also buy a lot of frozen and fresh fruits and vegetables which tend to be more expensive than the meat. Only my wife eats out about 400-700 per year. Other more expensive items we occasionally get are cheese, chips, sauces, spices, precooked pizza, higher end meats, etc. My two children are young, so together they might count as one active male. I think we get about 800 calories per dollar, which is not that great considering that about 70-80% of calories of a healthy diet is complex carbohydrates (1,000-3,000+ calories per dollar) and polyunsaturated fats (5,000+ calories per dollar). The only expensive pieces are fruits and vegetables and meats (which can be reduced and supplemented with milk, eggs, and peanut butter).
"We spend a great deal of time studying history, which, let's face it, is mostly the history of stupidity." -Stephen Hawking

LFKB
Posts: 593
Joined: Mon Dec 24, 2012 7:06 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by LFKB » Sun Apr 21, 2019 12:02 pm

RickBoglehead wrote:
Sun Apr 21, 2019 10:23 am
LFKB wrote:
Sun Apr 21, 2019 9:41 am
We spend about $1k per week for two of us, so about $500 person
So, to conform to the OP's question, you are spending $2,000 per person per month. :shock:
Correct

Paul78
Posts: 261
Joined: Sat Dec 12, 2009 11:17 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Paul78 » Sun Apr 21, 2019 1:41 pm

SuperGrafx wrote:
Fri Dec 22, 2017 2:38 pm

Quoted for truth.

The majority of this site is dead set in their assessment that Costco is, by default, the only source for good quality products and prices.

That is rarely the case.
Good to see others out there who sharing this observation.
Personally I acknowledge I am probably not getting the best deal at Costco. I assume (assume because I haven't done the research) that I am getting a fair deal. I also prefer to shop there and it is simpler to buy 90% of my food there as oppose to going to multiple stores every week.

User avatar
msi
Posts: 528
Joined: Sun Feb 17, 2008 11:15 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by msi » Mon Apr 22, 2019 4:00 am

Last statement, we spent $516.24 on groceries and $219.09 on restaurants between my wife and I, so $367.67/person. The grocery figure does include some non-food items... I don't track it so granularly that I know if a given grocery charge was, say, 80% food and 20% OTC drugs/paper products/etc.

Caduceus
Posts: 2133
Joined: Mon Sep 17, 2012 1:47 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Caduceus » Mon Apr 22, 2019 4:11 am

To be honest, I don't believe most of these numbers. So I'd appreciate if people could post a detailed breakdown of the meals and the cost of those meals they eat throughout, say, one day. How do you end up spending only $2 a day on food?

Yesterday I had a simple meal. Oatmeal for breakfast, and because I was lazy I made mashed potatoes for lunch with no meat, and then I baked a fish and boiled some pasta for dinner. I mean - that is way more than $2, and I eat less than 99% of the people I know. And I didn't even eat any vegetables or fruits yesterday - which is part of a healthy diet.

Details please.

theplayer11
Posts: 978
Joined: Tue Jul 22, 2014 8:55 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by theplayer11 » Mon Apr 22, 2019 6:09 am

$650 for 2 including household items, no meat, lots of fruits

stoptothink
Posts: 6791
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:53 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by stoptothink » Mon Apr 22, 2019 9:44 am

Caduceus wrote:
Mon Apr 22, 2019 4:11 am
To be honest, I don't believe most of these numbers. So I'd appreciate if people could post a detailed breakdown of the meals and the cost of those meals they eat throughout, say, one day. How do you end up spending only $2 a day on food?

Yesterday I had a simple meal. Oatmeal for breakfast, and because I was lazy I made mashed potatoes for lunch with no meat, and then I baked a fish and boiled some pasta for dinner. I mean - that is way more than $2, and I eat less than 99% of the people I know. And I didn't even eat any vegetables or fruits yesterday - which is part of a healthy diet.

Details please.
Myself and my wife practice intermittent fasting. I eat two large meals a day, with the first being at about 4:30pm. 95% of the time it is a huge pile of greens, broccoli/green beans/brussels sprouts, and a protein. I supplement it with oatmeal or a big serving of roasted potatoes on Monday/Wednesday/Thursday/Saturday; days where I am lifting heavy. Almost all of our food for the week is cooked on Sunday morning; I'll fill our 8qt crockpot with a protein, hardboil a few dozen eggs, cook ~6lbs. of frozen veggies, make a whole bunch of "overnight oats" (with rolled oats, barley, quinoa, a dash of cinnamon, and water) in mason jars and put in fridge, and prepare lunches for my children. I'll usually have to cook some more veggies in the middle of the week. Children eat oatmeal (overnight oats with a little bit of fruit) or hard boiled eggs for breakfast, lunch at school or daycare (PB and fruit sandwich, piece of fruit, handful of nuts), and then dinner with us. There is almost no variation whatsoever in my diet, except for whatever produce is on sale. My wife and kids occasionally get a wild hair and make something different.

Weekly staples (Winco and another local grocer (Ridley's)):
6lbs. of mixed greens - $5.50; 2-3lbs. bags that are $2.75
3lbs. of spinach - $3
~15lbs. of frozen veggies - ~$15 (2lbs. bags of broccoli are $1.88)
1 loaf sprouted bread - $2.68
5lbs. of various fruit for kids - ~$4.
5 dozen eggs - $5.50

We'll buy meat, oatmeal, nuts, potatoes, natural PB in very large quantities. For instance I just bought 40lbs. of chicken breasts for $45 at a case lot sale, I'll buy 25lbs. of oatmeal (or barley, quinoa, etc.) at a time, large amounts of almonds/walnuts from bulk bins, 20lbs. of potatoes for $3.50, and I just bought 20 40oz. jars of natural PB for $52 (this will last a year). Other thing such as EVOO, spices, etc. are bought only a few times a year. Costs vary month to month depending on what I buy in bulk, but it is almost never over $300 and sometimes much less.

Ed_Sandwich
Posts: 144
Joined: Mon Mar 20, 2017 12:47 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Ed_Sandwich » Mon Apr 22, 2019 11:07 am

250/mo per person. 2 adults 2 kids < age 5

apple44
Posts: 60
Joined: Tue Feb 19, 2019 3:22 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by apple44 » Mon Apr 22, 2019 3:33 pm

$500 per month per person in my family.
stoptothink wrote:
Sun Apr 21, 2019 9:14 am
~$60-$75/month per person for a family of 4. We are not small people, I'm 6'1 ~200 and the wife is 5'8" 125, and we're both competitive athletes. Growing 7 and 4yr olds. We don't eat out ever and I've got grocery shopping down to a science.
Would you please share with us the science behind your grocery shopping? I think I'm pretty frugal but for some reason I can't keep the food cost down.

stoptothink
Posts: 6791
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:53 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by stoptothink » Mon Apr 22, 2019 4:02 pm

apple44 wrote:
Mon Apr 22, 2019 3:33 pm
$500 per month per person in my family.
stoptothink wrote:
Sun Apr 21, 2019 9:14 am
~$60-$75/month per person for a family of 4. We are not small people, I'm 6'1 ~200 and the wife is 5'8" 125, and we're both competitive athletes. Growing 7 and 4yr olds. We don't eat out ever and I've got grocery shopping down to a science.
Would you please share with us the science behind your grocery shopping? I think I'm pretty frugal but for some reason I can't keep the food cost down.
See 2 posts above. The "science" is a matter of speech, although I am actually (by education and career) a nutrition and exercise scientist. If you are OK with eating the same things over and over again (which I naturally am, and which my wife and kids have become accustomed to), it doesn't take that much effort to figure out the most cost-efficient ways to procure and prepare those foods. Variety costs; in time, effort, and dollars.

squirm
Posts: 2015
Joined: Sat Mar 19, 2011 11:53 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by squirm » Mon Apr 22, 2019 4:06 pm

I never added it up, i don't care what we spend on what we eat. Generally I buy everything and I'm usually pretty good at selection and price, so I don't worry about it. I won't go out of my way to save a few bucks. Most of our shopping is at Sams Club and the local grocery store.

a couple of things. when we do eat out, wife and I usually share an entree and salad. we don't drink booze, so we never waste money having to buy it. If we have people over, I tell them to bring it.

apple44
Posts: 60
Joined: Tue Feb 19, 2019 3:22 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by apple44 » Mon Apr 22, 2019 4:33 pm

stoptothink wrote:
Mon Apr 22, 2019 4:02 pm
See 2 posts above. The "science" is a matter of speech, although I am actually (by education and career) a nutrition and exercise scientist. If you are OK with eating the same things over and over again (which I naturally am, and which my wife and kids have become accustomed to), it doesn't take that much effort to figure out the most cost-efficient ways to procure and prepare those foods. Variety costs; in time, effort, and dollars.
Ah I see. That's impressive! Also the prices you listed blew my mind -- not sure what other things costs but I regularly buy fruit and eggs, and 1 box of strawberries usually already costs me $4! and 1 dozen eggs could be $3-4... I guess I'm generally buying the more expensive stuff without good preparation.
5lbs. of various fruit for kids - ~$4.
5 dozen eggs - $5.50

stoptothink
Posts: 6791
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:53 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by stoptothink » Mon Apr 22, 2019 5:58 pm

apple44 wrote:
Mon Apr 22, 2019 4:33 pm
stoptothink wrote:
Mon Apr 22, 2019 4:02 pm
See 2 posts above. The "science" is a matter of speech, although I am actually (by education and career) a nutrition and exercise scientist. If you are OK with eating the same things over and over again (which I naturally am, and which my wife and kids have become accustomed to), it doesn't take that much effort to figure out the most cost-efficient ways to procure and prepare those foods. Variety costs; in time, effort, and dollars.
Ah I see. That's impressive! Also the prices you listed blew my mind -- not sure what other things costs but I regularly buy fruit and eggs, and 1 box of strawberries usually already costs me $4! and 1 dozen eggs could be $3-4... I guess I'm generally buying the more expensive stuff without good preparation.
5lbs. of various fruit for kids - ~$4.
5 dozen eggs - $5.50
Initially I spent a good amount of time comparo-shopping. I am on the autism spectrum, I kinda have a spreadsheet in my head detailing what things cost, where and at what time of year. It isn't hard around here to find fuji apples, naval oranges, d'anjou pears (basically, whatever is in season) for $.70/lb. Eggs; $5.50 is actually quite expensive compared to what I have paid in the recent past (as low as $3.30), but that is what I paid last week.

Obviously prices vary depending on the area. That being said, I've lived for extended periods over the last 15yrs in southern California, Arizona, Texas, and currently Utah; Utah has the most cost-efficient options, but it doesn't vary that much. It can be really shocking how much the price of the same product can vary store to store.

BanditKing
Posts: 619
Joined: Tue Oct 29, 2013 11:11 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by BanditKing » Mon Apr 22, 2019 8:33 pm

One person, I average about $200/mo inclusive of restaurants. Occasionally up to $250 if I'm going on a sushi bender.

User avatar
msi
Posts: 528
Joined: Sun Feb 17, 2008 11:15 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by msi » Mon Apr 22, 2019 10:15 pm

stoptothink wrote:
Mon Apr 22, 2019 9:44 am
Caduceus wrote:
Mon Apr 22, 2019 4:11 am
To be honest, I don't believe most of these numbers. So I'd appreciate if people could post a detailed breakdown of the meals and the cost of those meals they eat throughout, say, one day. How do you end up spending only $2 a day on food?

Yesterday I had a simple meal. Oatmeal for breakfast, and because I was lazy I made mashed potatoes for lunch with no meat, and then I baked a fish and boiled some pasta for dinner. I mean - that is way more than $2, and I eat less than 99% of the people I know. And I didn't even eat any vegetables or fruits yesterday - which is part of a healthy diet.

Details please.
Myself and my wife practice intermittent fasting. I eat two large meals a day, with the first being at about 4:30pm. 95% of the time it is a huge pile of greens, broccoli/green beans/brussels sprouts, and a protein. I supplement it with oatmeal or a big serving of roasted potatoes on Monday/Wednesday/Thursday/Saturday; days where I am lifting heavy. Almost all of our food for the week is cooked on Sunday morning; I'll fill our 8qt crockpot with a protein, hardboil a few dozen eggs, cook ~6lbs. of frozen veggies, make a whole bunch of "overnight oats" (with rolled oats, barley, quinoa, a dash of cinnamon, and water) in mason jars and put in fridge, and prepare lunches for my children. I'll usually have to cook some more veggies in the middle of the week. Children eat oatmeal (overnight oats with a little bit of fruit) or hard boiled eggs for breakfast, lunch at school or daycare (PB and fruit sandwich, piece of fruit, handful of nuts), and then dinner with us. There is almost no variation whatsoever in my diet, except for whatever produce is on sale. My wife and kids occasionally get a wild hair and make something different.

Weekly staples (Winco and another local grocer (Ridley's)):
6lbs. of mixed greens - $5.50; 2-3lbs. bags that are $2.75
3lbs. of spinach - $3
~15lbs. of frozen veggies - ~$15 (2lbs. bags of broccoli are $1.88)
1 loaf sprouted bread - $2.68
5lbs. of various fruit for kids - ~$4.
5 dozen eggs - $5.50

We'll buy meat, oatmeal, nuts, potatoes, natural PB in very large quantities. For instance I just bought 40lbs. of chicken breasts for $45 at a case lot sale, I'll buy 25lbs. of oatmeal (or barley, quinoa, etc.) at a time, large amounts of almonds/walnuts from bulk bins, 20lbs. of potatoes for $3.50, and I just bought 20 40oz. jars of natural PB for $52 (this will last a year). Other thing such as EVOO, spices, etc. are bought only a few times a year. Costs vary month to month depending on what I buy in bulk, but it is almost never over $300 and sometimes much less.
No dairy products?

rgs92
Posts: 2440
Joined: Mon Mar 02, 2009 8:00 pm

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by rgs92 » Mon Apr 22, 2019 11:08 pm

Fresh fish really messes up the budget. But if you like it, you buy it.

Mr.BB
Posts: 1081
Joined: Sun May 08, 2016 10:10 am

Re: How much do you spend on food per month, per person?

Post by Mr.BB » Tue Apr 23, 2019 6:12 am

Fresh wild caught fish is the best and it's worth the money.
The cost of being healthy is a lot cheaper then the cost of sick and various diseases.
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."

Post Reply